Hoppa till sidans innehåll

Rekord


Luciaspelen text svart m bulle center

Tävlingsrekord Luciaspelen (tidigare Löplabbet Games) 1998-2011, dvs. sedan tävlingen flyttades till Sätra Friidrottshall:
Rekorden är justerade i förhållande till de nya tävlingsklasserna som infördes 2001.

 

= Nya rekord 2016

 

 

Män

 

30m 4,20 Adam Lindhe -94 IFK Lidingö 2014

60m

6,91

Lenny Martinez -78 Huddinge AIS 6,91 1998

200m

22,62

Magnus Aare -79 Danderyds Ath 1999

300m 35,16 Grigorius Kyriakoudi -97 Huddinge AIS 2014

400m

50,62

Albin Johansson -81 Hässelby SK 2001

800m

2.02.76

Jani Turponen -80 NAIF 79 2001

Höjd

2.07

Erik Sikström -81 IFK Lidingö 2,07 2000

 

 

Demola Rieke -78 IFK Lidingö 2,07 1998

Stav

4.60

Anders Edvinsson, Spårvägens FK 4,60 1999

Längd

6.75

Fotios Makrostergios -7 Huddinge AIS 2000

Kula (7,26)

14.66

Thomas Hirvonen -80 Turebergs FK 1999

 

 

 

 

Kvinnor

 

30m 4,27 Irene Ekelund -97 Malmö AI 2014

60m

7,94

Karin Hellegren -80 Södertälje IF 1999

200m

26,19

Miriam Odum -81 Tyresö IK 2000

300m 42,46 Jenny Winqvist -97 Hässelby SK 2014

400m

59,64

Hanna Peterson -80 Södertälje IF 1999

1500m

4.47,37

Sara Talia -79 Fredrikshofs FIF 1998

60m h

9,22

Malin Ericsson -80 Enköpings AIF 1999

Stav

3,80

Malin Eriksson -80 Enköpings AIF 2000

Längd

5,30

Angelica Ström -81 Tierps IF 2000

Kula (4,0)

13,79

Carolina Hjelt -86 Huddinge AIS 2001

 

 

 

 

P19

 

60m

7,08

Rickard Sundelin -81 Södertälje IF 1999

200m

22,76

Fredrik Bergfors -81 IFK Södertälje 1998

400m

50,03

Johan Klinteskog -81 Hammarby IF 1998

800m

2.01,43

Niclas Rysjö -84 IFK Tumba 2001

60m h

8,60

Joni Peltomaa -84 GoIF Tjalve 2001

Höjd

2,05

David Fridell -83 Danderyds SK 2000

Stav

4,80

Rickard Borgqvist -81 KA 2 IF 1999

Längd

6,63

Johan Blidberg -81 Hässelby SK 1999

Kula (6,0)

13,63

 Johan Sörin -84 Hässelby SK 2001

 

 

 

 

F19

 

60m

7,84

Karin Hellegren -80 Södertälje IF 1998

 

7,84

Linda Fernström -81 Hässelby SK 1998

200m

25,23

Linda Fernström -81 Hässelby SK 1998

400m

1.00,43

Sara Liljegren -81 Hammarby IF 3 1998

800m

2.18,12

Petra Forsberg -80 Heby AIF 1998

60m h

9,62

Kim Andersson -84 Sundsvalls FI 2001

Stav

3,50

Liza Jörnung -81 Duvbo IK 1998

Längd

5,25

Angelica Ström -81 Tierps IF 1998

Kula (4,0)

12,63

Sara Wikström -84 Hässelby SK 2001

 

 

 

 

P17

 

30m 

4,18

Carl Einar Söderström Eskonniemi -99 Hellas FK 2015

60m

 7,30

Kim Dennebring -83 Enköpings AIF 1998

200m

 22,81

Thomas Nikitin -82 Spårvägens FK 1998

300m 

34,97

Vidar Stenqvist -00 Täby IS 2016

400m

50.37

Andreas Almgren -95 Turebergs FK 2010

600m 

1:27,27

Gustav Gahne 00 Spårvägens FK 2016

800m

1.59,48

Olle Walleräng -85 Råby Rekarne 2000

1500m

4.28,87

Olle Sandberg-85 IFK Lidingö 2001

60m h

9,95

Patrik Fromell -85 Väsby IK 2001

Höjd

1,98

Fabian Delryd -96 Täby IS 2012

(5stegs ansats)

Stav

4,20

Simon Thor -02 IFK Märsta IF 2015

Längd

6,56

Linus Persson -82 Malmö AI 1998

Längd zon

6,11 

Erik Hermelin -96 IFK Lidingö 2012 

(20m ansats och hoppzon)

Kula (5,0)

 10,77

Mikael Jansson -86 Rånäs 4H 2001

 

 

 

 

F17

 

30m 

4,36

Irene Ekelund -97 Malmö AI 2013

60m

7,90

Emma Fredriksson -91 Täby IS 1998

200m

25,37

Maria Gustavsson -89 Gillberga-Lista IF 2004

300m 

41.83

Saga Bernedryd -99 Danderyds SK 2014

400m

58,93

Hanna Bremler -83 Tyresö FK 1999

600m 

1:42,27 

Hedda Meyer -00 Bromma IF 2016

800m

2.16,86

Sofie Eklund -84 IFK Tumba 2000

1500m

4.51,61

Ida Strandenholm -86 Råby Rekarne 2001

60m h

9,23

Camilla Kramar -86 Huddinge AIS 2001

Höjd

1,71

Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2013 (5stegs ansats)

Höjd 5 stegs ansats

1,71

Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2013

(5stegs ansats) 

Stav

3,10

Jenny Östlund -84 Hässelby SK 1999

Längd

5,70

Malin Marmbrandt -85 Enköpings AIF 2000

Längd zon

5,59 

Irene Ekelund -97 Malmö AI 2013

(20m ansats och hoppzon)

Kula (3,0)

15,37

Carolina Hjelt -86 Huddinge AIS 2001

 

 

 

 

P15

 

60m

7,02

Edmund Yeboha -88 Kungsängens SK 2001

200m

23,94

Mattias Backman -94 Råby Rekane FIF 2008

800m

2.04,70

Abdi Kani Mohamed -84 Spårvägens FK 1998

1000m

2.45.27

Simon Sundström -98 IFK Lidingö 2012

60m h

8,51

Carl af Forselles -01 Hellas FK 2015

Höjd

1,94

Carl af Forselles -01 Hellas FK 2015

Stav

3,70

Carl af Forselles -01 Hellas FK 2015

Längd

6,16

Carl af Forselles -01 Hellas FK 2015

Kula (4,0)

16,01

Patrik Lindstedt -99 Hässelby SK 2013 

4x200m

1.42,51

Hässelby SK 2001

 

 

 

 

F15

 

60m

7,65

Irene Eklund -97 Kils AIK 2011

200m

25,63

Caroline Taxén-94 Enköpings AIF 2008

1000m

3.01,04

Isabella Andersson -97 Turebergs IF 2011

60m h

8,81

Irene Eklund -97 Kils AIK 2011

Höjd

1,69

Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2011

Stav

3,10

Alva Sundin -01 Täby IS 2015

Längd

5,67

Caroline Taxén -94 Enköpings AIF 2008

Kula (3,0)

12,49

Julia Axtelius -00 Enköpings AIF 2014

4x200m

1.49,43

Mälarhöjdens IK 2004

 

 

 

 

P14

 

60m

7,47

Hussein al Khawaya -02 Spårvägens FK

200m

24,55

Mattias Backman -94 Råby Rekane FIF 2007

1000m

2.43.65

Albert Nygren -01 Uppsala IF 2014

60m h

9,00

Philip Hellström -94 Upsala IF 2007

Höjd

1,82

Elias Sahlin -01 IFK Lidingö 2014

Längd

5,89

Arvid Wändesjö -03 Tyresö FK 2016

Kula (4,0)

13,84

Patrik Lindstedt -00 Hässelby SK 2012

 

 

 

 

F14

 

60m

8,01

Irene Ekelund -97 Kils AIK 2010

200m

26.18

Irene Ekelund -97 Kils AIK 2010

300m

43,35

Malin Marmbrandt -85 Enköpings AIF 1998

1000m

3:07.08

Julia Arnhult -01 IFK Lidingö 2014

60m h

9,27

Lise Hellkvist -88 Österhaninge IF 2001

Höjd

1,62

Ylva Engdahl -96 Danderyds SK 2009

 

1,62

Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2010

Längd

5,45

Caroline Taxén -94 Enköpings AIF 2007

Kula (3,0)

11,38 

Julia Axtelius -98 Enköpings AI 2013

 

 

 

 

P13

 

60m

7,22

Edmund Yeboah -88 Kungsängens SK 2000

200m

25,48

Tor Pöllönen -89 Hässelby SK 2001

800m

2:15.84 

Albert Nygren -01 Upsala IF 2013

60m h

9,17

Edvin Assarsson -04 Eslövs AI 2016

Höjd

1,62

Elias Sahlin -01 IFK Lidingö 2013

 

 

 

Stav

2,70

Carl Stenson -93 Huddinge AIS 2005

Längd

5,51

Zion Eriksson -02 Täby IS 2014

Kula (3,0)

13,91

Jesper Ahlin -03 Väsby IK 2015

4x200m

1.55,56

Mälarhöjden IK 2004

 

 

 

 

F13

 

60m

7,97

Martina Salander -92 Fredrikshofs FI 2004

200m

25,68

Martina Salander -92 Fredrikshofs FI 2004

800m

2.27,03

Vendela Mindelöf -92 Mälarö SOK 2004

60m h

9,55

Martina Salander -92 Fredrikshofs FI 2004

Höjd

1,65

Martina Salander -92 Fredrikshofs FI 2004

Stav

2,20

Emelie Larsson -92 Huddinge AIS 2004

 

2,20

Camilla Hernwall Paulsen-93 Mälarhöjdens IK 2005

Längd

5,29

Emilie Andersson -89 Kungsängens SK 2001

 

5,29

Ellinor Sundstrand -94 VIF Gute friidrott  2006

Kula (2,0)

12,55

Julia Axtelius -00 Enköpings AI 2012

4x200m

1.53,46

Danderyds SK 2001

 

 

 

 

P12

 

60m

8,33

Zion Eriksson -02 IK Stål 2013

200m

27,60

Mattias Backman -94 Råby-Rekane FIF 2005

800m

2.22,86

Bilal Cadimi -94 Huddinge AIS 2005

60m h

9.99

Edvin Assarsson -04 Eslövs AI 2015

Höjd

1,53

Casper Varis Algård -94 Huddinge AIS 2005

David Tellström Jovicic -02 Huddinge AIS 2013

Längd

5,33

David Thid -03 Huddinge AIS 2014

Kula (3,0)

10,10

Jacob Borssén -95 Huddinge AIS 2006

 

 

 

 

F12

 

60m

8,17

Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2003

200m

27,13

Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2003

800m

2.30,23

Vendela Mindelöf -92 Mälarö SOK 2003

60m h

10,17

Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF  2003

Höjd

1,48

Josephine Rohr -91 Bålsta IK 2002

 

1,48

Jasmine Burestam -93 Huddinge AIS 2004

Isabelle Gustafsson -04 Spårvägens FK 2015

Celina Holmberg -04 IF Åland 2015

Längd

4,99

Eleonor Nakunzi -92 Sundbybergs IK 2003

Kula (2,0)

11,02

Sofia Linde -95 Täby IS 2006

 

 

 

 

P11

 

60m

 8,42

Edvin Assarsson -04 Eslöv 2014

600m

1.45,93

David Sjöblom -95 Hagunda IF 2005

Höjd

1,45

Oskar Edlund -02 Täby IS 2012

Längd

4,95

Morgan Ohlström -91 Rånäs 4H 2001

 

 

 

 

F11

 

60m

8,57

Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2002

600m

1.55,65

Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2002

600m

1.54.9m

Emilia Stenström -97 Huddinge AIS 2007

Höjd

1,50

Caroline Gyllenborn -93 Turebergs FK 2003

Längd

4,63

Eleonor Nakunzi -92 Sundbybergs IK 2002

 

 

 

 

P10

 

60m

8.77

Hugo Widlund -04 IFK Lidingö 2013

600m

1.50,88

David Sjöblom -95 Hagunda IF 2004

Höjd

1,31

Oskar Edlund -02 Täby IS 2011

Längd

4,32

Ludvig Edén -95 Huddinge AIS 2004

 

 

 

 

F10

 

60m

8,70

Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2001

600m

1.59,23

Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2001

Höjd

1,33

Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2001

Längd

4,27

Ayla Hallberg -06 Turebergs FK 2015

 

 

 

F/P 11 

 

Mixed Stafett 

4x200m 

2:03.86

Hammarby IF 2016

Lii Jabbour- Clarke
William Loqvist
Belize Lansky
Elias Kapell

F/P 13 

 

Mixed Stafett

4x200m 

1:52.72

IFK Lidingö 2014

Sara Svalberg, Robin Isaksson, Vendela Wahlberg & Jonathan Westerberg

F/P 15 

 

Mixed Stafett 

4x200m 

1:44.64 

IFK Tumba 2012 

Tove Olsson, David Svensson,

Mathilda Eriksson & Christoffer Åkerström

F/P 17 

 

Mixed Stafett 

4x200m 

1:40.05 

Huddinge AIS 2012 

Amanda Lindh, Anton Öhman,

Matilda Grundström & Yannick Mbella

 

Här ser du rekorden

 

Uppdaterad: 2016-12-14 10:21

Postadress:
IFK Lidingö Friidrottsklubb - Friidrott
Box 10057
18110 Lidingö

Besöksadress:
Vasavägen 82
18141 Lidingö

Kontakt:
Tel: 08 767 64 83
E-post: This is a mailto link

Se all info